Swędząca skóra głowy to naprawdę nic przyjemnego. Niestety ten problem dotyka wielu z nas, zwłaszcza zimą, gdy spędzamy dużo czasu w domu czy zamkniętych pomieszczeniach. Centralne ogrzewanie jest, rzecz jasna, prawdziwym dobrodziejstwem naszych czasów, ale czy może być również ukrytą przyczyną pojawiania się łupieżu?
W krajach rozwiniętych centralne ogrzewanie jest nieodzownym i oczywistym elementem życia, szczególnie w chłodniejszych warunkach klimatycznych.
Nie ma w tym nic dziwnego: każdy chce przecież wygodnie mieszkać i cieszyć się w domu ciepłem, zwłaszcza w chłodne zimowe dni. Warto jednak zadać sobie jedno ważne pytanie: czy korzystanie z centralnego ogrzewania wpływa negatywnie na kondycję włosów i skóry głowy?
Centralne ogrzewanie jest bardzo skuteczną metodą ogrzewania – ciepłe i suche powietrze jest bowiem równomiernie i nieprzerwanie dystrybuowane w obrębie każdego pomieszczenia. Niestety takie powietrze nie tylko zapewnia ciepło, ale też wpływa na kondycję naszych włosów. Ale czy jest faktyczną przyczyną pojawiania się łupieżu? Jeśli masz wrażliwą i swędzącą skórę głowy, czytaj dalej...
Jaka jest przyczyna łupieżu?
Grzyb z gatunku Malassezia globosa bytuje na skórze głowy każdego człowieka. Żywi się wytwarzanym przez nią sebum, pozostawiając kwas oleinowy jako produkt uboczny. Zwykle jest nieszkodliwy.
Niestety duża część populacji jest wrażliwa na kwas oleinowy. Jeśli należysz do tego grona, możesz spodziewać się następujących objawów:
swędząca skóra głowy,
suche, białe płatki skóry,
zaczerwieniona skóra głowy.
Centralne ogrzewanie nie ma bezpośredniego przełożenia na rozwój Malassezia globosa, więc nie musisz się tym martwić. Ale są inne zagadnienia w obrębie tego tematu, które warto rozważyć…
Sucha skóra głowy zimą
Swędząca skóra głowy to częsta i dość nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi nasilać się w okresie grzewczym. Suche i ciepłe powietrze może prowadzić do nadwrażliwości skóry, choć nie jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się łupieżu.
Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie – jak to zwykle bywa w okresie zimowym – wysusza skórę głowy.
Może to zaostrzyć proces łuszczenia się naskórka, który jest typowy dla łupieżu. Mogą mu towarzyszyć przesuszenie skóry głowy oraz uczucie świądu, co może w prostej drodze doprowadzić do pojawienia się łupieżu u osób, które są na niego podatne.
Na szczęście istnieją łatwe domowe sposoby na łupież. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry głowy.
Zatem jak pozbyć się łupieżu w domu? Przede wszystkim sięgnij po dobry nawilżający szampon przeciwłupieżowy, który został specjalnie opracowany, by zwalczać przyczyny i widoczne oznaki łupieżu, w tym uczucie przesuszonej skóry głowy.
W ten sposób nie tylko pozbędziesz się łupieżu i zapomnisz o swędzącej skórze głowy, ale też zadbasz o jej odpowiednie nawilżenie – czego chcieć więcej!